Trekking z Szympansami w Lesie Kibale – Uganda

Uganda jest domem dla wielu gatunków małp. Oprócz trekkingu z gorylami, można w Ugandzie zrobić trekking z szympansami. DNA szympansów oraz człowieka rozumnego są w 98% jednakowe. Nic dziwnego, że turyści z całego świata przyjeżdzają do Kibale w Ugandzie, żeby podziwiać te fascynujące małpy z bliska. Przeczytaj ten post, żeby dowiedzieć się jak wygląda i jak się przygotować na trekking z szympansami.

Jak zorganizować trekking z szympansami w Ugandzie?

Przede wszystkim organizując wyjazd do Ugandy, trzeba podjąć decyzję o tym czy zwiedzać Ugandę na własną rękę zwiedzać ten kraj, czy skorzystać z pomocy agencji. W przypadku organizacji wyjazdu z agencją, oprócz ceny pozwoleń, należy również wziąć pod uwagę marże, jaką narzucają firmy turystyczne za swoje usługi. Jeżeli samodzielnie decydujemy się na organizację wyjazdu, o wszelkie pozwolenia na trekkingi w parkach narodowych należy ubiegać się kontaktując mailowo z UWA Booking Office in Kampala (email : info@ugandawildlife.org)

Najpopularniejszym i sprawdzonym wyborem na obserwację szympansów w Ugandzie jest wizyta w Parku Narodowym w Kibale. O pozwolenia na trekking, podobnie jak w przypadku trekkingu z gorylami, należy ubiegać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Według oficjalnej strony parku nawet 2-3 miesiące przed planowaną wizytą. W przypadku wyjazdów z dziećmi należy pamiętać, że pozwolenia na trekking z szympansami są wydawane osobom powyżej 12. roku życia.

Ile kosztuje trekking z szympansami w Ugandzie?

Park Narodowy Kibale

Najdroższą i najbardziej popularną opcją jest trekking w Kibale. Do wyboru mamy dwa rodzaje pozwoleń. Pozwolenie na zwykły trekking, podczas, którego mamy zagwarantowane spędzenie z szympansami dwóch godzin. Ten trekking zaczyna się o godzinie 8 rano i jego koszt to 200 USD na osobę.
Drugi rodzaj trekkingu, to tzw. habituation trekking. W ramach tego trekkingu mamy zapewnione spędzenie z szympansami czterech godzin. Koszt pozwolenia na habituation trekking 250 USD na osobę.

Wąwóz Kyambura lub Las Kalinzu w Parku Narodowym Królowej Elżbiety

Zdecydowanie tańszą opcją jest trekking z szympansami w Parku Narodowym Królowej Elżbiety. Od 2024 roku za pozwolenie zapłacimy w:
  • Kyambura Gorge – 100 USD
  • Kalinzu Forest – 65 USD
W porównaniu do parku Kibale, który jest domem dla ponad 1500 szympansów, Las Kalinzu zamieszkuje nieco ponad 300 szympansów z czego tylko 50 osobników jest oswojonych z obecnością człowieka. W przypadku Wąwozu Kyambura liczba ta wynosi 80.
Co warto podkreślić w przypadku trekkingu z szympansami w lesie Kalinzu i Kyambura, mamy dwie opcje do wyboru:
  • poranny trekking o godzinie 8:00
  • popołudniowy trekking o godzinie 14:00

Warto zarezerwować pozwolenie z wyprzedzeniem, ponieważ dziennie na trekking zezwolenie dostaje jedynie 16 osób (8 osób na trekking poranny i 8 osób na trekking popołudniowy).

Las Bugoma i Budongo

Leżące w niedalekiej odległości od siebie rezerwaty Bugoma i Budonga są zdecydowanie najmniej popularną opcją na trekking z szympansami. Cena pozwolenia na trekking w obu miejscach wynosi 65 USD.
Zdecydowanie polecam dopłacić i wykupić droższą opcję trekkingu. Podczas naszej wizyty w Parku Narodowym Kibale, szympansy przez ponad 3h siedziały wysoko na drzewach. Bez lornetki, czy dobrego obiektywu ciężko było je dostrzec. Mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo jeden z nich postanowił zejść na ziemię na ok. 15 min przed końcem naszego czasu. Była to nasza jedyna szansą na obserwację szympansów z bardzo bliskiej odległości.
Szympans na drzewie w lesie Kibale w Ugandzie
Turystka wypatrująca gdzie zobaczyć szympansy w Ugandzie
Szympans na tle białego nieba iskający swoją nogę w Ugandzie

Jak wygląda trekking z szympansami w Ugandzie?

Niezależnie od tego czy decydujesz się na dłuższą, czy krótszą opcję trekkingu musisz przygotować się na wczesną pobudkę. W Parku Narodowym Kibale należy  stawić się na ok. 30 min przed trekkingiem. Jest to czas na briefing. Zapoznanie się z przewodnikiem, który będzie Cię oprowadzał po lesie Kibale oraz zaznajomienie się z zasadami panującymi w trakcie trekkingu.

Jak długo trwa trekking z szympansami?

Ciężko oszacować długość trwania trekkingu, wszystko zależy od tego jak szybko przewodnik zlokalizuje rodzinę szympansów. W przeciwieństwie do trekkingu z gorylami, w Kibale nie ma grupy rangersów, która z samego rana wychodzi na poszukiwania szympansów. Plusem jest fakt, że zegar odliczający upływ czasu na jaki zakupiono pozwolenie startuje dopiero w momencie zobaczenia pierwszego szympansa.

Czy trekking z szympansami jest bezpieczny?

Zdecydowanie TAK. Szympansy, które można zobaczyć w trakcie trekkingu w Ugandzie są przyzwyczajone do widoku ludzi. Przebywanie z szympansami w trakcie trekkingu jest w 100% bezpieczne. Dzięki wcześniejszej obecności rangersów i badaczy, którzy dbają o bezpieczeństwo szympansów na terenie Parku Narodowego w Kibale zwierzęta te nie przejmują się zbytnio obecnością turystów, przez co w można podziwiać te małpy z bliska w ich naturalnym środowisku.

Jaka jest szansa na zobaczenie szympansów z bliska w Ugandzie?

Minusem jest zdecydowanie to, że nie mamy gwarancji, na zobaczenie szympansów z bliska. Musimy zaakceptować fakt, że szympansy są w swoim naturalnym środowisku, a nie w zoo. Dlatego istnieje ryzyko, że podczas trekkingu, nie będziemy mieli okazji zobaczyć ich z bliska, a zobaczymy jedynie sylwetki małp zawieszone kilkadziesiąt metrów nad ziemią, w koronach drzew. Dlatego jak już wcześniej wspomniałam, polecam wykupić droższą opcję pozwolenia tzw. habituation trekking. Przedłużając czas trekkingu, zwiększymy prawdopodobieństwo obserwacji szympansów z bliska.

Czy trekking z szympansami jest wymagający fizycznie?

Trekking z szympansami nie jest wymagający fizycznie. Trekking możemy porównać do spaceru w gęstym lesie. Pod względem wymagań fizycznych, niczym nie przypomina trekkingu z gorylami. Las Kibale znajduje się na nizinach, przez co temperatura, ciśnienie i ogólne warunki są dużo lżejsze. Nie zmienia to faktu, że pozwolenie na zobaczenie szympansów mogą otrzymać wyłącznie osoby, które ukończyły 12 rok życia.
Turystka robiąca zdjęcie siedząca oparta o drzewo w lesie Kibale i obserwująca szympansa w Ugandzie
Szympans siedzący patrzący w prost na tle zielonej roślinności Las Bugoma i Budongo
Turystka uśmiechająca się w tle widać siedzącego szympansa na gałęzi w Parku Narodowym Kibale

Jak przygotować się na trekking z szympansami w Kibale?

Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Trekking z szympansami nie jest zbytnio wymagający, ale podczas spaceru po gęstym lesie na pewno wygodniej będzie poruszać się w butach trekingowych.

Co zabrać na trekking z szympansami - lista MUST HAVE:

  • paszport/zdjęcie paszportu
  • płaszcz przeciwdeszczowy, ponczo przeciwdeszczowe
  • maseczke medyczną – do zakrycia ust i nosa w czasie przebywania z szympansami
  • aparat fotograficzny i osłonki przeciwdeszczowe na aparat
  • lornetkę
  • wode do picia

Gdzie spać w Kibale w Ugandzie?

Najlepsze miejsce na nocleg w tej okolicy to Turaco Treetops lodge. Przede wszystkim ze względu na bliską lokalizację Parku Narodowego Kibale (12 km do bram parku, ok. 20 min jazdy autem). Stylowo urządzone pokoje i fantastyczne balkony z zielenią dookoła stanowią idealną bazę do odpoczynku przed kolejnymi przygodami. Jedzenie serwowane w hotelowej restauracji były najlepsze jakie mieliśmy okazje zjeść w Ugandzie, a obsługa była niezwykle pomocna i przyjazna. Bardzo dobrze wspominam pobyt w tym miejscu i mam nadzieje, że rezerwując tam pobyt Ty również będziesz zadowoleny.

Jakie zwierzęta możemy zobaczyć w Parku Narodowym w Kibale?

Przede wszystkim las Kibale oprócz szympansów zamieszkuje jeszcze 12 innych gatunków małp. Przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć spacerując po lesie. Nawet w czasie odpoczywania na balkonie w hotelowym pokoju, jeżeli hotel graniczy z parkiem narodowym, w przerwie między aktywnościami, jest okazja, żeby wypatrzeć :
  • Red-tailed Monkeys (koczkodana rudoogonowego)
  • Black And White Colobus Monkeys (gereze abisyńską)
  • L’Hoest Monkeys (koczkodana górskiego)
  • Vervet Monkeys (kotawice)
  • Olive Baboons (pawiana oliwkowego)
  • Blue Monkeys
  • Grey Cheeked Mangabeys (mangabke siwolicą)
  • Uganda Red Colobus (gerezanke ugandyjską)
  • Demidoff Galago (galagonika karłowatego)
  • The Potto
  • Patas monkey (patasa rudego)
  • Uganda Mangabey (mangaba ugandyjska)
Szarak w koronie drzew w Kibale w Ugandzie
Great Blue Turaco
Red-tailed Monkey koczkodan rudoogonowy na drzewie w parku narodowym Królowej Elżbiety Kalinzu Kyambura
Red-tailed Monkey
Aterica Galene Extensa Motyl w Ugandzie
Aterica Galene Extensa

W czasie trekkingu z szympansami, mamy szanse zobaczyć różne gatunki ptaków (Yellow-Billed Barbet, Superb Sunbird, Black Bishop, White-Tailed Ant-Thrush or Black-Crowned Waxbill).

Okolica ta jest niezwykle znana ze względu na występowanie Szyszaka (Great Blue Turaco). Dodatkowo spacerując po lesie, nie raz można zobaczyć przelatujące gdzieś obok przepiękne duże i kolorowe motyle.

Największymi mieszkańcami lasu są słonie. Niestety leśne słonie są niezwykle agresywne, a spotkanie z nimi może stanowić zagrożenie życia, dlatego przewodnicy podczas trekingu noszą ze sobą broń. Jak jednak zapewniają broń nie ma na celu skrzywdzenia słonia, a jedynie jego odstraszenie w razie konieczności.
Kliknij serduszko jeśli spodobał Ci się ten post!

Jeżeli spodobał Ci się ten post to będzie mi  miło, jeżeli go polubisz, udostępnisz swoim znajomym na social mediach albo dodasz komentarz.

Możesz też do mnie napisać prywatną wiadomość, jeżeli masz jakieś pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym wpisie – chętnie pomogę.

Udostępnij:

Komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobne Posty