3 Dniowy Trekking z Orangutanami na Sumatrze w Dżungli Bukit Lawang

3 dniowy trekking z orangutanami na Sumatrze w Parku Narodowym Leuser to niesamowite doświadczenie. Nocowanie w dżungli i obserwowanie orangutanów w ich naturalnym środowisku to okazja na przeżycie niezapomnianej przygody. Przeczytaj post i dowiedz się jak zorganizować trekking z orangutanami.

Gdzie na trekking z orangutanami - Sumatra czy Borneo?

Pierwsze co pewnie przychodzi na myśl kiedy myślimy o trekkingu z orangutanami to Borneo – wyspa orangutanów. Ja też tak myślałam… Natomiast na Borneo jest ciężko znaleźć opcję zobaczenia orangutanów w naturalnym środowisku. Przeważnie możliwości jakie są dostępne to zobaczenie tych małp w centrach rehabilitacji, sanktuariach orangutanów czy na platformach do karmienia. Dlatego ja zdecydowanie polecam trekking z orangutanami na Sumatrze i wioskę Bukit Lawang graniczącą z Parkiem Narodowym Leuser. Jest wiele firm oferujących jednodniowe bądź kilkudniowe trekkingi w dżungli. W czasie tych trekkingów mamy szanse zobaczyć nie tylko orangutany w naturalnym środowisku, ale również inne małpy np. gibbony.

Człowiek Lasu - Orangutan

W języku malajskim „orang” to człowiek a „hutan” określa las/drzewa, dlatego orangutan oznacza w dosłownym tłumaczeniu człowiek lasu. Orangutany zamieszkują dwie wyspy Sumatrę i Borneo. Możemy wyróżnić trzy gatunki orangutanów:

  • orangutan sumatrzański
  • orangutan borneański 
  • orangutan tapanuli (gatunek opisany przez naukowców w 2017 roku)
Orangutany zaliczamy do małp człekokształtnych tzw. hominidów. Do tej grupy należą też goryle, szympansy i małpy bonobo. Co ciekawe orangutany uznawane są za jedne z najmądrzejszych małp człekokształtnych.
Planując trekking z orangutanami warto wiedzieć, że orangutan to typ samotnika. Orangutany to małpy, które w przeciwieństwie do pozostałych naczelnych, nie żyją w grupach. Wyjątkiem są samice wychowujące młode, z którymi spędzają 6 lat. Dodatkowo orangutany są krytycznie zagrożone wyginięciem, dlatego ciężko zobaczyć je w naturalnym środowisku. To sprawia, że trekking na Sumatrze jest niezwykłą okazją, żeby zobaczyć te fascynujące zwierzęta.

Kiedy wybrać się na trekking z orangutanami do Bukit Lawang?

Orangutany można zobaczyć przez cały rok, nie ma znaczenia kiedy odwiedzacie Bukit Lawang. Należy mieć jednak na uwadze, że pełnia sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. W tych miesiącach w dżungli jest najwięcej turystów i panuje tłok.
Nasz trekking z orangutanami odbył się w listopadzie – zdarzały się przelotne deszcze, ale zdecydowanie przeważała słoneczna pogoda. Turystów było mało i przede wszystkim udało nam się zobaczyć orangutany, dlatego zdecydowanie mogę polecić trekking w listopadzie.

Jak dojechać z lotniska Medan do Bukit Lawang?

Bukit Lawang to wioska oddalona o około 130 km od lotniska w Medan (Kualanamu International Airport). Pokonanie tej trasy samochodem po tamtejszych drogach zajmuje ok. 4h. Opinie o transporcie publicznym nie zachęcają do skorzystania z tej opcji. Ja również zdecydowanie bardziej polecam prywatny transport samochodem. Jeżeli rezerwujemy trekking z orangutanami z wyprzedzeniem, to najpewniej firma, z którą się skontaktujemy sama zaoferuje transport. Cena transportu z Medan do Bukit Lawang powinna wahać się między 45-50 EUR.
Orangutan Sumatrzański przytulająca młode na drzewie w dżungli Bukit Lawang na Sumatrze
Turystka patrząca w korony drzew na których siedzą orangutany matka z młodym

Jaką opcje trekkingu z orangutanami wybrać?

W zależności od kondycji możecie spędzić od 1 nocy w dżungli do nawet 8. Ja zdecydowanie polecam 2 noce i 3 dni trekkingu z orangutanami (3D2N). Jeden dzień może być niewystarczający na zobaczenie orangutanów w ich naturalnym środowisku. W przypadku ulewnego deszczu jest to znacznie utrudnione. Trzy dni trekkingu w Parku Narodowym Leuser dają pewność, zobaczenia orangutanów w dżungli, przeżyjecia super przygody, a także dają szansę na zobaczenie innych zwierząt zamieszkujących tamtejsze lasy.

3h trekking z orangutanami w Bukit Lawang

!NIE RÓBCIE TEGO!

Najgorszą opcją jaką można wybrać w przypadku zobaczenia orangutanów to tzw. 3h trekkingu z orangutanami. Na tę opcję 3h spędzenia z orangutanami natknęłam się dość brutalnie na miejscu.

Jest to opcja zarezerwowana dla biur podróży, ludzi starszych czy osób, które niekoniecznie interesują się losem orangutanów, ale koniecznie chcą mieć z nimi zdjęcie.

3h trekking polega na tym, że kilka osób zwabia za pomocą słodkich owoców orangutany na granicę lasu lub na teren plantacji drzew gumowych. W ten sposób w jednym miejscu (czego byłam niestety świadkiem) możecie zobaczyć nawet 5 czy 6 orangutanów jednocześnie !!! Orangutany nie żyją w grupach, więc jest to nienaturalne. Zwabianie i dokarmianie orangutanów jest nie tyle nielegalne, co bardzo szkodliwe dla tych zwierząt. Skonfrontowane z tym faktem osoby, które zajmują się wabieniem orangutanów, zapominają języka w ustach. Zapytane o to czy wiedzą, że krzywdzą tym sposobem orangutany, i że jest to proceder nielegalny chowają resztki jedzenia i udają, że nie wiedzą o czym do nich mówimy. Nasz przewodnik widząc moje wzburzenie całą tą sytuacja powiedział, że jedyną skuteczną bronią przeciwko takim praktykom są sami turyści. Powinniśmy mówić, pisać komentarze w Internecie, że taki proceder ma miejsce i żeby absolutnie nikt się nie godził na 3h trekking z orangutanami. Gdyby nie było chętnych na 3h trekking, który z trekkingiem ma mało wspólnego, nie byłoby problemu z wywabianiem z dżungli i dokarmianiem orangutanów.

Ile kosztuje trekking z orangutanami na Sumatrze?

 
DzieńAktywnośćZakwaterowanieCena
Dzień 1Transfer z lotniska Medan do hotelu w Bukit LawangZakwaterowanie w Ecolodge Bukit LawangTransfer – 50 EUR Hotel – 25 EUR
Dzień 2Dzień w Bukit LawangZakwaterowanie w Ecolodge Bukit Lawang ze śniadaniemHotel – 25 EUR
Dzień 3Pierwszy dzień trekkingu z orangutanami3-dniowy trekking w dżungli, pełne wyżywienie, nocleg pod moskitierą i powrót raftingiem120 EUR/osoba
Dzień 4Drugi dzień trekkingu z orangutanami
Dzień 5Trzeci dzień trekkingu z orangutanami i powrót raftingiem do wioski
Dzień 6Transfer z Bukit Lawang do lotniska w MedanZakwaterowanie w Ecolodge Bukit Lawang ze śniadaniemTransfer – 50 EUR Hotel – 25 EUR
SUMA415 EUR

Nasz trekking z orangutanami organizowałam z pomocą Sumatra Orang Utan Treks. Przyznam, że z tego polecenia skorzystało już kilku naszych znajomych i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Niestety na ich stronie nadal można zobaczyć ofertę 3h trekkingu, który jest nieetyczny i stawia pytania o moralność takiej turystyki. Niestety nie znalazłam firmy, które nie oferowałaby takiego trekkingu… Tym bardziej jest to przygnębiające, gdy przeglądając oferty natknęłam się nawet na opcję bezwstydnie nazwaną: ‘3h etyczny trekking z orangutanami’

Jednym z powodów dlaczego zamieszczam nazwę firmy, z którą my odbyliśmy trekking w Bukit Lawang jest dająca mi odrobinę nadziei historia jednego z naszych przewodników. Pracował on kiedyś przy wycince lasu i niszczył terytoria, które zamieszkiwały orangutany. Teraz z pasją opowiada nie tylko o orangutanach, ale też o innych małpach. Dba o ich ochronę oraz o przestrzeganie zasad w trakcie trekkingu w dżungli. W związku z tym, jeżeli planujecie trekking z orangutanami to zapewniam, że agencja Sumatra Orang Utan Treks na pewno zorganizuje go sprawnie. Natomiast rezerwując trekking pamiętajmy o nieetycznych, trzygodzinnych wycieczkach i bądźmy świadomi tego problemu. Głęboko wierzę w to, że rosnąca świadomość turystów jest jednym z kluczy do rozwiązania karygodnych i krzywdzących orangutany praktyk w Bukit Lawang.

Kontakt do przewodnika w Bukit Lawang:

Sumatra Orang Utan Treks

e-mail: orangutantrekking@outlook.com

WhatsApp : (+62)82284294191

Gdzie przechować bagaż w Bukit Lawang?

Przede wszystkim nie należy się martwić o duże bagaże/walizki. Hotele oferują przechowywanie bagażu na czas trekkingu. Udostępniają też zamykane szafki na cenne przedmioty. Jedna doba przechowywania rzeczy to koszt 10 000 IDR czyli mniej niż 1 USD.

Jak wygląda trekking z orangutanami ?

Trekking zaczyna się po śniadaniu ok. 9:00. Do dżungli wyrusza się z dwoma przewodnikami. Jeden z nich idzie z wami, drugi wyrusza przodem wypatrywać orangutany. Oboje komunikują się ze sobą za pomocą telefonów, w momencie gdy wytropią orangutany w lesie.

Kondycja i trudność trekkingu z orangutanami

Trekking z orangutanami to nie jest lekki spacer. Klimat jest gorący i bardzo wilgotny. Ścieżki prowadzą przez pagórki, w górę i w dół. W trakcie dnia wielokrotnie trzeba pokonać strome podejścia i strome zejścia, niejednokrotnie użycie lin jest niezbędne. Co więcej sprawa się komplikuje, gdy pada deszcz. Ścieżki robią się błotniste, a wystające korzenie drzew stają się bardzo śliskie.

To co będziecie słyszeć często od przewodników to:

  Hati-hati! – ostrożnie!  

Pelan-pelan! – powoli!

W trakcie naszego drugiego dnia w dżungli, padało prawie non stop. Co spowodowało, że kolejnego dnia ścieżki były bardzo śliskie i błotniste. Jeden z turystów poślizgnął się i złamał rękę. Nie należy bagatelizować tej wyprawy. Natomiast dżungla jest do pokonania. Wystarczy, że jesteście dość wysportowani. Przekrój wieku turystów w obozie to od 20 do nawet 73 lat :).

Chłopak pokonujący gęstą dżunglę przy użyciu lini w trakcie trekkingu w dżungli Bukit Lawang
Zbliżenie na twarz dziewczyny zalaną potem w trakcie trekkingu w dżungli
Dziewczyna z żółtym plecakiem przemierzająca szlak w tropikalnej dżungli na Sumatrze w trakcie treking z orangutanami

Jak wygląda obóz w dżungli na Sumatrze?

Po około 7 godzinach trekkingu z orangutanami, docieracie do obozu. W przypadku 3 dniowego trekkingu w dżungli każdą noc spędza się w innym obozie. Obozy są do siebie podobne, pierwszy jest bardziej kameralny drugi mniej, ale oba mieszczą się nad rzeką. Rezerwując trekking zwykle można wybrać spośród dwóch wariantów: spanie w namiocie lub spanie na materacu pod moskitierą. Oczywiście poduszka i śpiwór są w pakiecie. My wybraliśmy spanie jedynie pod moskitierą. Osobiście polecam tę opcję jeśli lubisz doświadczać i próbować nowych rzeczy. Gdzie jak nie w dżungli na Sumatrze spróbować spędzić noc jedynie pod moskitierą?! Jeżeli boisz się owadów i czujesz się niekomfortowo na myśl o takim noclegu, lepszym wariantem będzie namiot. Oby dwie opcje spania w dżungli w czasie trekkingu z orangutanami mieszczą się w specjalnie wybudowanych szałasach, które są pokryte plandeką.

Stare drzewo porośnięte lianami w dżungli Parku Narodowym Leuser na Sumatrze
3h trekking z orangutanami dlaczego nie warto go robić młody samiec na drzewie wpatrzony w obiektyw na tle zielonych koron drzew
Turysta robiący zdjęcie ogromnemu samcowi orangutana na Sumatrze w dżungli obok wioski Bukit Lawang

Atmosfera w obozie

W obozie w Parku Narodowym Leuser, możecie spotkać turystów z całego świata! Panuje tam fantastyczna atmosfera. Trekking i szansa zobaczenia orangutanów przyciąga na Sumatrę wiele ciekawych osób, z którymi można odbyć bardzo interesujące, wręcz zaskakujące rozmowy. Jednocześnie jest spokojnie. Można siąść z kawą na kamieniu nad brzegiem rzeki, wypatrywać małp na drzewach i cieszyć się otaczającą zielenią.

Jedzenie i kuchnia

Każdego dnia zapewnione jest śniadanie, owoce, lunch, kolacje oraz ciepłe napoje i przekąski. Jeżeli chodzi o jedzenie,  jak na spartańskie warunki jest ono wybitne!. W ciagu dnia, w trakcie przerw przewodnik przygotowuje i podaje wam posiłki. Zwykle jest to pięknie podana „deska owoców”, a później lunch, serwowany na liściach bananowca. W obozie, jeden z szałasów to kuchnia. Naszym kucharzem był Aki, kilkunastoletni chłopak, który przygotowywał kolacje, składające się z kilku przepysznych dań serwowanych na ciepło. Dodatkowo po przyjściu do obozu zawsze dostawaliśmy ciastka i w zależności od preferencji herbatę bądź kawę.

Z ciekawostek, woda którą będziecie pić w kolejnych dniach pobytu w dżungli będzie pochodzić z rzeki. Wasz kucharz będzie ją gotować na ogniu przez co woda nabierze charakterystyczny dymny posmak. Da się do tego przyzwyczaić, ale jest to coś zaskakującego gdy pije się ją pierwszy raz.
Jedzenie lunch podane na liściu bananowca w trakcie trekkingu z orangutanami
kuchnia-w-obozie-w-bukit-lawang-w-dzungli-gotowanie-na-ogniu
Kubek kawy, w którego odbiciu widać korony drzew sumatrzańskiej dżungli
Deska egzotycznych owoców pięknie podana na liściach bananowca w trakcie trekkingu w dżungli na Sumatrze
Śniadanie w trakcie trekkingu z orangutanami w dżungli

Łazienka i toaleta w dżungli w Bukit Lawang

Mycie zębów oraz kąpiel – wszystko odbywa się w rzece. Woda jest dość chłodna, ale po całym dniu wędrówki kąpiel jest niezbędna i orzeźwiająca. Samo w sobie jest to fajne przeżycie, gdy otacza was dżungla i obóz, można poczuć się jak w filmie przygodowym.
Toaleta czyli tzw. bush toilet znajduje się w w środku lasu, jakieś 2 min spacerem od obozu. Jest to dziura w ziemi, obok której znajduje się wiadro z naczyniem do spłukiwania nieczystości. Z ważnych informacji, nie zapomnij zabrać ze sobą papieru toaletowego.

Rafting - powrót do Bukit Lawang

Powrót do wioski jest przygodą samą w sobie. Są trzy opcje do wyboru. Pierwsza, to odwiedzenie wodospadu i powrót pontonem do wioski. Druga, przepłynięcie pontonem i kilkugodzinny trekking, tak żeby jeszcze spróbować zobaczyć orangutany. Trzecia opcja to 8h trekking powrotny do wioski Bukit Lawang. My wybraliśmy drugą opcję.

Wszystkie rzeczy związane z pobytem w dżungli Leuser należy ustalić i potwierdzić z firmą organizującą trekking z orangutanami. Najlepiej jeszcze przed samym wyjściem do dżungli upewnić się co do szczegółów. Niektórzy turyści z innej firmy narzekali, że przedstawiono im ofertę, w której ostatniego dnia mieli zadecydować czy chcą wrócić pontonem czy pieszo do wioski. Niestety na miejscu, ostatniego dnia okazywało się, że pontonów nie ma, i jedyną opcją powrotu jest 8h trekking do Bukit Lawang, dlatego ustalcie wszystkie szczegóły ze swoją firmą przed trekkingiem!

Jak się przygotować na trekking z orangutanami na Sumatrze?

Przylatując do Medan warto wypłacić lokalną walutę. W hotelach można płacić kartą, jednak w sklepach, aptekach będzie z tym ciężko.

Co zabrać na trekking z orangutanami na Sumatrze - lista MUST HAVE:

Do dżungli przede wszystkim warto spakować się jak najlżej. Ograniczyć niepotrzebny balast i zabrać wyłącznie niezbędne rzeczy.
  • Latarka/czołówka – na Sumatrze słońce zachodzi o 18:30/40 w zależności od miesiąca, dlatego latarka jest niezbędna, gdy chcemy się poruszać po zmroku.
  • Płaszcz przeciwdeszczowy/ponczo przeciwdeszczowe – pogoda potrafi zmienić się w przeciągu chwili, dlatego należy być przygotowanym na ulewny deszcz.
  • Stup-tuty – warto wiedzieć, że w tamtym regionie występują pijawki. Żeby zwiększyć komfort trekkingu, zaleca się, aby nogawki spodni schowane były w skarpetach. Jeżeli macie możliwość, ja również zabrałabym ze sobą stup-tuty – dla większego spokoju. Stup-tuty oprócz dodatkowej warstwy ochronnej przed pijawkami, będą też chronić wasze nogawki przed błotem i wilgocią.
  • Repelenty – są one niezwykle przydatne zwłaszcza w początkowym etapie trekkingu, kiedy przechodzi się przez plantacje drzew gumowych, na tych terenach muszek i komarów jest najwięcej.
  • Buty do wody – obozy są usytuowane nad brzegiem rzeki, dlatego buty do wody będą potrzebne. Są one wystarczająco wygodne, żeby założyć je po trekkingu i poruszać się po obozie, a jednocześnie ułatwią chodzenie w wodzi podczas kąpieli.
  • Powerbanki– konieczne kiedy korzystacie z aparatów, kamerek typu action camera czy telefonu.
  • Apteczka – zawierającą plastry, leki przeciwbólowe i preparat do dezynfekcji.
  • Papier toaletowy
  • Wodoszczelny worek/torba – przyda się przy okazji powrotu pontonem do wioski. Możecie dla bezpieczeństwa spakować tam rzeczy takie jak aparat czy telefon.
  • Skarpety do trekkingu (najlepiej z wełny merino)
  • Butelki/bidon na wodę – nie polecam zabierać bukłaka, bo może on przesiąknąć specyficznym zapachem. W kolejnych dniach trekkingu woda gotowana jest na ogniu i ma dymny posmak.
  • Kosmetyczka – należy ograniczyć kosmetyki do minimum, polecam zabrać jedynie: mydło, szampon, antyperspirant, krem z SPF’em, szczoteczkę i pastę do zębów. Gwarantuje, że nie będziecie potrzebować nic więcej.

Czego NIE zabierać na trekking z orangutanami na Sumatrze?

  • Lornetki – wszystkie zwierzęta są praktycznie na wyciągnięcie ręki, więc lornetka jest zbędnym, ciężkim gadżetem
  • Przekąsek, snack’ów – nie musicie się tym przejmować. W cenie trekkingu jest wyżywienie, które jest w 100% wystarczające.

Gdzie spać w Bukit Lawang?

Jeżeli szukasz noclegu w Bukit Lawang to polecam Ecolodge Bukit Lawang – Green Heart of Sumatra. Jest to nowy i stylowo urządzony hotel, który sąsiaduje z parkiem narodowym Gunung Leuser. Pokoje z balkonami są przestronne i można z nich podziwiać widok na rzekę, a także na skaczące po drzewach i bambusach małpy. Dodatkowo nie trzeba szukać miejsca z jedzeniem, gdyż na ecolodge znajduje się restauracja Kapal Bambu Resto serwująca smaczne dania. Jeżeli zdecydujesz się na pobyt w Ecolodge w Bukit Lawang to polecam wybrać się na spacer ścieżką prowadzącą wzdłuż lasu, jest to świetna okazja żeby poznać okolice.

Jakie zwierzęta można zobaczyć w czasie trekkingu z orangutanami ?

Przede wszystkim małpy. Na terenie Parku Narodowego Leuser można spotkać ich aż 7 rodzajów. Oprócz orangutanów, dżungla jest domem dla:
  • gibbonów białorękich
  • siamangów wielkich (najsilniejszy i największy przedstawiciel rodziny gibonów)
  • makaków orientalnych
  • makaków długoogoniastych (krabożernych)
  • langurów posiwiałych
  • lutungów srebrzystych (na szczególną uwagę zasługują ich młode, które mają w odróżnieniu od dorosłych czarno – szaro zabarwionych osobników, jaskrawy pomarańczowy odcień)
Oprócz małp w czasie trekkingu z orangutanami można zobaczyć przechadzające się wśród zarośli pawie. Wokół latają, wielokolorowe motyle. Przy odrobinie szczęścia (lub też nie, w zależności od indywidualnych upodobań) możemy zobaczyć kilka rodzajów węży. Dodatkowo dżungle zamieszkują żółwie i jaszczurki (np. warany leśne, agamy ogrodowe). Nocną zaś jest szansa na zobaczenie ssaków takich jak kukanga większy czy łaskun palmowy.
Co więcej królem parku narodowego Leuser jest tygrys sumatrzański. Niestety tygrysy sumatrzańskie są krytycznie zagrożone. Dziko żyjących tygrysów na Sumatrze zostało według szacunków około 600. Co ciekawe są one najmniejszymi i najciemniejszymi przedstawicielami tego gatunku. Zamieszkują odległe terytoria dżungli, do których ciężko się dostać, dlatego nie należny się obawiać, gdyż w czasie trekkingu z orangutanami nie ma szans na bliskie spotkanie z tymi dzikimi kotami. Żeby mieć cień szansy na zobaczenie tygrysów lub chociaż ich odcisków łap należy udać się na conajmniej 7-8 dniowy trekking.
White-handed gibbon na drzewie w dżungli Bukit Lawang
white-handed gibbon
Małpa makak długoogonowy na drzewie w dżungli w parku Leuser na Sumatrze niedaleko wioski Bukit Lawang
makak krabożerny/długsogonoway
Thoma's langur z młodym siedzącu na bambusie w dżungli niedaleko wioski Bukit Lawang
thomas's langur
Kliknij serduszko jeśli spodobał Ci się ten post!

Jeżeli spodobał Ci się ten post to będzie mi  miło, jeżeli go polubisz, udostępnisz swoim znajomym na social mediach albo dodasz komentarz.

Możesz też do mnie napisać prywatną wiadomość, jeżeli masz jakieś pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym wpisie – chętnie pomogę.

Udostępnij:

Komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobne Posty