Katmandu: Co Zobaczyć w Stolicy Nepalu? 4 Najlepsze Atrakcje + Gdzie Spać

Planując podróż do Nepalu, warto zaplanować przynajmniej dwa dni na pobyt w Katmandu – mieście pełnym kontrastów.Z jednej strony chaotyczne i hałaśliwe, z drugiej niezwykle urokliwe, klimatyczne i pełne historii. Choć wielu traktuje Katmandu jedynie jako punkt startowy przed trekkingiem w Himalajach, to miasto zasługuje na zdecydowanie więcej. W tym wpisie pokażę Ci 4 najciekawsze atrakcje Katmandu, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w stolicy Nepalu, a na końcu znajdziesz moje rekomendacje, gdzie spać w Katmandu.

Durbar Square

Durbar Square w Katmandu to jedno z najważniejszych historycznych i religijnych miejsc w Nepalu. W języku nepalskim „durbar” oznacza pałac królewski, ale Durbar Squere to coś znacznie więcej – to także zespół świątyń hinduistycznych i buddyjskich, z których wiele ma ponad 800 lat. To co wyróżnia architekturę Kathmandu to wyjątkowe nepalskie rzemiosło – w szczególności drewniane zdobienia. To właśnie tutaj możesz zobaczyć wyjątkowe drewniane zdobienia, z których słynie architektura Katmandu.

Dlaczego Katmandu Nazywane jest Drewnianym Miastem?

Katmandu, a zwłaszcza okolice Durbar Square, często nazywane są drewnianym miastem – i nie bez powodu. Budynki w tej części stolicy zachwycają rzeźbionymi elewacjami, balkonami i oknami, które są znakiem rozpoznawczym architektury Newarów, jednej z najstarszych grup etnicznych Nepalu. Według legendy, słynna świątynia Kasthamandap – potężna, trzypiętrowa konstrukcja – została zbudowana z jednego, gigantycznego drzewa, bez użycia ani jednego gwoździa. To właśnie od nazwy tej świątyni (“Kasthamandap” – „drewniany pawilon”) pochodzi dzisiejsza nazwa miasta Katmandu.

*Plac Durbar ucierpiał w trakcie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 2015 roku, ale obecnie (2025 rok) większość świątyń i budynków została odbudowana, a miejsce ponownie zachwyca.

Ile kosztuje wstęp na Durbar Square?

1000 NPR (około 30-35 PLN) – tyle kosztuje opłata za wstęp na Durbar Square dla zagranicznych turystów. Bilet obejmuje spotkanie z żywą boginią Kumari w świątyni Kumari Ghar oraz zwiedzanie muzeum w pałacu Hanuman Dhoka.
Podróżniczka Monika z Travel by Monkey na tle tradycyjnych świątyń w Durbar Square, Katmandu

Świątynie - Durbar Square

Na placu Durbar, oprócz pałacu królewskiego Hanuman Dhoka, w którym znajduje się obecnie muzeum jest wiele świątyń, ale do najciekawszych należą:
  • Świątynia Taleju – najważniejsza świątynia hinduistyczna na placu, poświęcona bogini Taleju – opiekunce królewskich rodów dynastii Malla. Została zbudowana w 1564 roku i ma aż trzy dachy w klasycznym newarskim stylu. Co ciekawe, świątynia otwierana jest tylko raz w roku podczas festiwalu Dashain – tylko wtedy mogą wejść do niej wierni i zwiedzający.
  • Świątynia Shiva-Parvati – malownicza, dwupoziomowa świątynia z charakterystycznym balkonem, na którym często widać figury boga Shivy i bogini Parvati.
  • Świątynia Jagannath – jedna z najstarszych świątyń na Durbar Square, zbudowana na początku XVI wieku. Znana głównie z bardzo odważnych, erotycznych rzeźbień na belkach dachu – przedstawiających sceny z Kamasutry.
  • Świątynia Mahendreshwar – mniejsza świątynia z charakterystyczną złotą iglicą, poświęcona bogu Shiva. Choć mniej okazała, jest aktywnie wykorzystywana przez lokalnych mieszkańców do codziennej modlitwy.
Tradycyjna architektura Newarów – zdobienia pałacu królewskiego Hanuman Dhoka na historycznym placu Durbar Square
Kobieta zwiedzająca najlepsza atrakcje Katmandu Durbar Square na tle zdobionej fasady pałacu Hanuman Dhoka przykład newarskiego rzemiosła
Szczegóły architektury świątyni na Durbar Square w Katmandu – tradycyjna pagoda z czerwonymi zdobieniami i drewnem rzemiosłem newarow

Kumari Ghar - Świątynia Żywej Bogini Kumari

Świątynia Kumari Ghar, położona tuż przy Durbar Square w Katmandu, to miejsce wyjątkowe. To tutaj mieszka żywa bogini Nepalu. Kumari to młoda dziewczynka uznawana za wcielenie bogini Taleju, czczona zarówno przez hindusów, jak i buddystów. Aby zostać boginią, dziewczynka musi pochodzić z kasty Newarów, mieć nieskazitelny wygląd, odpowiedni wiek i spełniać aż 32 cechy doskonałości – m.in. symetryczną twarz, spokojne usposobienie i czysty głos. Kandydatka przechodzi również rytualną próbę odwagi, która ma wykazać jej boski spokój.
Po wyborze Kumari opuszcza rodzinny dom i przeprowadza się do świątyni Kumari Ghar, gdzie żyje niemal w odosobnieniu, aż do momentu, gdy pojawi się u niej pierwsza miesiączka – wtedy traci boski status i wraca do codziennego życia. Można ją zobaczyć codziennie, gdy na chwilę pojawia się w oknie świątyni.
Fotografia Kumari – żywej bogini Nepalu, na tle tradycyjnych rzeźbień świątyni Kumari Ghar w Durbar Square
Wejście do świątyni żywej bogini Kumari Ghar w Katmandu Bogato zdobione drewniane drzwi i przewodnik zapraszający do środka

Kiedy można zobaczyć Kumari?

Każdego dnia Kumari – żywa bogini Katmandu – pojawia się kilkukrotnie w jednym z okien swojej świątyni, Kumari Ghar przy Durbar Square. Wierni i turyści w ciszy gromadzą się na dziedzińcu, licząc na chwilę błogosławieństwa. Godziny wyjścia Kumari nie są stałe, dlatego warto dopytać o aktualną porę w kasie biletowej przy wejściu na plac (w naszym przypadku Kumari pokazała się w oknie około 16:30 i 17:00).

Pamiętaj: fotografowanie Kumari jest surowo zabronione i uznawane za brak szacunku wobec bóstwa. Nie wolno także do niej mówić, ani próbować nawiązywać kontakt.

Kumari niemal nigdy nie opuszcza świątyni – wyjątkiem jest święto Indra Jatra, podczas którego wyrusza ulicami Katmandu w specjalnym rydwanie, ponieważ żywa bogini nie może dotykać ziemi. To jedyna okazja, by zobaczyć ją poza murami Kumari Ghar.

Świątynia Pashupatinath

Choć Nepal wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z buddyzmem, to ponad 80% mieszkańców wyznaje hinduizm. Najważniejszym miejscem kultu tej religii w Nepalu jest właśnie świątynia Pashupatinath – położona nad rzeką Bagmati w Katmandu. To jedno z najświętszych sanktuariów boga Śiwy, porównywane z Mekką, jeśli chodzi o znaczenie duchowe dla hinduistów.

Pashupatinath to nie tylko świątynia – to całe kompleksowe miejsce kultu, w którym codziennie odbywają się rytuały, modlitwy i… kremacje. Dla turystów miejsce to jest często znane z wyjątkowo silnych wrażeń – właśnie ze względu na publiczne ceremonie kremacyjne nad rzeką Bagmati. Ciała zmarłych są przynoszone przez rodziny, a rytuał odbywa się na oczach wiernych i przybyłych obserwatorów. To doświadczenie może być trudne emocjonalnie i kulturowo, zwłaszcza dla osób wrażliwych na temat śmierci.
Warto też wiedzieć, że do głównej świątyni Pashupatinath mogą wejść tylko osoby wyznające hinduizm. Turyści nie mają tam wstępu, mogą jednak podziwiać budowlę z zewnątrz i zwiedzać pozostałe części kompleksu – mniejsze świątynie, święte kapliczki, a w szczególności tarasy widokowe po drugiej stronie rzeki.
Kobieta w kwiecistym sari siedząca na ulicy w pobliżu kompleksu Pashupatinath – scena z codzienności Katmandu”
Przebrany za Hanumana mężczyzna z maską i atrybutami boga małp w świętym miejscu Pashupatinath w Katmandu

Kiedy odwiedzić Świątynię Pashupatinath?

Najlepiej odwiedzić kompleks Świątyni Pashupatinath wieczorem. Codziennie o 18:00 odbywa się ceremonia ogniaAarti. Ceremonia Aarti w Katmandu jest mniej znana niż ta w Waranasi (Indie), dzięki czemu ma bardziej autentyczny i kameralny charakter. W trakcie rytuału ognia kapłani ubrani w pomarańczowe szaty odprawiają ceremonie przy użyciu lamp oliwnych (diye) i świec. Całości towarzyszy muzyka, mantry, dźwięki dzwonków, bębnów i śpiewów. Ceremonia Aarti trwa ok. 30-40 min. Jeżeli zależy ci na zobaczeniu publicznych kremacji, to warto przyjść wcześniej. Tradycyjne kremacje odbywają się o poranku i wieczorem przed ceremonią Aarti.

Ile kosztuje wstęp do Świątyni Pashupatinath?

1000 NPR (około 30-35 PLN). Uwaga: opłata dotyczy wejścia na teren całego kompleksu świątyni – nie do głównej Świątyni Pashupatinath, która jest niedostępna dla obcokrajowców (osób nie wyznających hinduizmu). Bardzo zachęcam do wynajęcia lokalnego przewodnika, który oprowadzi was po zakamarkach świątyni. My poznaliśmy Co więcej w trakcie publicznej kremacji wyjaśni wam krok po kroku wszystkie rytuały i odpowie na wasze pytania.

Świątynia Pashupatinath w filmie Marvel

Monika z Travel by Monkey w świątynnym kompleksie Pashupatinath z tika na czole i dymem z kremacji w tle, o zachodzie słońca w Kathmandu w Nepalu
Mało kto wie, że świątynia Pashupatinath trafiła na ekran… Marvela! To właśnie tutaj kręcono część scen do filmu “Doktor Strange” z 2016 roku. Podczas spaceru w okolicach Pashupatinath można mieć wrażenie, że świat realny i duchowy naprawdę się przenikają. Mistyczne Katmandu posłużyło za scenografię do tajemniczego Kamar-Taj.
Podczas wizyty w świątyni Pashupatinath możesz spodziewać się, że lokalni kapłani lub sadhu podejdą do Ciebie, by wykonać tilakę na czole lub zawiązać na nadgarstku czerwoną nitkę kalava. To forma błogosławieństwa, ale warto pamiętać, że w zamian oczekuje się symbolicznej opłaty – najczęściej drobnej kwoty w rupiach.

Monkey Temple (Swoyambhu Mahachaitya) - Świątynia Małp

Najbliższa mojemu sercu świątynia czyli świątynia małp to miejsce wyjątkowe!Żeby dostać się doświątyni musimy pokonać 365 stopni, gdyż znajduje się ona na wzgórzu. To co wyróżnia Monkey Temple (Swoyambhu) to przede wszystkim panoramiczny widok na Katmandu i wszechobecne małpy. To co charakterystyczne  w tym miejscu to Stupa z oczami Buddy skierowanymi na 4 strony świata – symbol wszechwiedzy. Na około stupy znajdują się młynki modlitewne, które wierni obracają zgodnie ze wskazówkami zegara wysyłając modlitwy w świat. Mimo tłumów jakie gromadzi świątynia to panuje tam spokojna atmosfera. Jets to zupełne przeciwieństwo Pashupatinath. Można tu spotkać zarówno buddyjskich mnichów w bordowych szatach, jak i hinduistycznych sadhu – to przykład pięknej harmonii religii w Nepalu.

Legendy o Swoyambhu i Małpach​

Swayambhunath Mahachaitya Monkey Temple w Katmandu – święta stupa w Nepalu otoczona młynkami modlitewnymi i odwiedzana przez pielgrzymów
Dawno temu cała dolina Katmandu miała być wielkim jeziorem. Pośrodku jego tafli unosiło się tajemnicze światło – Swayambhu, co w sanskrycie oznacza „samopowstałe”. Świeciło tak jasno, że przyciągało mędrców i bóstwa z całego świata. Według legendy, to właśnie bóg mądrości Manjushri zobaczył światło i postanowił do niego dotrzeć. Przyleciał z Chin (lub Tybetu, w zależności od wersji) i swoim mieczem rozciął jedną z gór, tworząc wąwóz Chobar. Woda odpłynęła, jezioro zniknęło, a z jego dna wyłoniła się dzisiejsza dolina Katmandu. Na miejscu boskiego światła wzniesiono stupę Swayambhunath, która do dziś króluje na wzgórzu.
Gdy Manjushri, bóg mądrości, osuszył jezioro i stworzył dolinę Katmandu, pozostał na wzgórzu Swayambhu, zasadził święte drzewa i opiekował się tym miejscem. Ale ponieważ był bóstwem, nie obcinał sobie włosów co doprowadziło do tego, że głowa zaczęła go swędzieć, a we włosach pojawiły się wszy. Z tych wszy (lub z włosów, zależnie od wersji) miały powstać małpy, które szybko rozprzestrzeniły się po wzgórzu. Z czasem zaczęły traktować to miejsce jak swój dom – i są tam do dziś. Dlatego właśnie małpy zamieszkujące Swayambhunath są uznawane za święte stworzenia, potomków duchowej obecności Manjushriego.
Z małpami spotykałam się w wielu krajach i świątyniach i najczęściej bywały one temperamentne… Ale w Monkey Temple w Katmandu wszystko wygląda inaczej. Nawet mój narzeczony zauważył, że tutejsze małpy zachowują się inaczej – jakby przemawiał przez nie jakiś buddyjski spokój. Ludzie i małpy współistnieją tu z zaskakującą harmonią.
Małpa w Monkey Temple w Katmandu oparta o rzeźbioną stupę – codzienna scena z jednej z najważniejszych atrakcji Nepalu
Małpa odpoczywająca na stupie w buddyjskim kompleksie Monkey Temple świątyni Swayambhunath w Katmandu

Ile kosztuje wstęp do Monkey Temple (Swoyambhu Mahachaitya) w Katmandu?

Cena za wstęp do świątyni jest symboliczna i wynosi 200 NPR (ok. 6PLN). Monkey Temple otwarta jest od 5:00 do 19:00.

Nepalka w różowym sari odpoczywająca na schodach świątyni Swayambhunath (Świątynia Małp), obok modlitewnych młynków i ofiarnych lampek
Rytuał w Swayambhunath – lokalne mieszkanki w sari modlące się przy buddyjskiej świątyni w Katmandu”
Tradycyjny rytuał zapalania świec w Świątyni Małp o zachodzie słońca, Katmandu

Kiedy odwiedzić Monkey Temple w Katmandu?

Najlepszy czas to wschód lub zachód słońca. Panoramiczny widok na Katmandu ze wzgórza Swayambhunath jest wtedy absolutnie magiczny. a niebo nabiera pastelowych i złotych tonów. Wzgórze spowija ciepłe światło, a niebo przy dobrej pogodzie zamienia się w spektakl barw – od różu, przez złoto, aż po głęboki błękit. To bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc na podziwianie zachodu słońca w Katmandu.

Boudhanath Stupa

Boudhanath – największa stupa w Nepalu z kolorowymi modlitewnymi flagami i buddyjskimi symbolami przed wejściem
Boudhanath Stupa jest największą stupą w Nepalu pod względem średnicy i całkowitej powierzchni.Jej kopuła symbolizuje wszechświat, a wieża – oś świata. Uważana za jedno z najważniejszych miejsc buddyzmu tybetańskiego poza Tybetem – po 1959 roku osiedliło się tu wielu uchodźców z Tybetu, w tym mnisi i nauczyciele duchowi. Na szczycie znajduje się iglica z 13 poziomami, które symbolizują 13 etapów prowadzących do oświecenia.

W tradycji buddyjskiej (i także w hinduizmie) chodzenie wokół świętego obiektu – czyli tzw. kora lub pradakshina – odbywa się zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli prawą stroną ciała zwróconą ku stupie lub bóstwu. I w czasie wizyty w Budhanath Stupa na pewno zuważycie wielu wiernych okrążających stupę właśnie w taki sposób. Jest to forma medytacji w ruchu. Praktykujący może recytować mantry, obracać młynki modlitewne, skupiać się na oddechu. Liczba okrążeń wokół stupy nie jest przypadkowa często wykonuje się 3, 7 lub 108 okrążeń, w zależności od tradycji i intencji.

Ile kosztuje wstęp do Boudhanath Stupa?

400 NPR (ok. 12 zł) to cena za wstęp dla turystów zagranicznych. Boudhanath Stupa jest otwarta codziennie od 5:00 rano do około 20:00 wieczorem.
Tłumy pielgrzymów i turystów wokół Stupy Boudhanath w Katmandu – kolorowe domy i flagi modlitewne tworzą wyjątkowy klimat
Detal wnętrza świątyni przy Boudhanath – młynek modlitewny w ruchu i tybetańskie malowidła ścienne
Kolorowy bazar z pamiątkami i rękodziełem w pobliżu Stupy Boudhanath w Katmandu

Kiedy najlepiej odwiedzić Boudhanath Stupa?

Widok na Stupę Boudhanath z restauracji Roadhouse w Katmandu, Nepal – kolacja o zachodzie słońca
Najlepszy moment na odwiedzenie Boudhanath Stupa to albo wczesny poranek, kiedy miejsce powoli budzi się do życia i możesz doświadczyć spokojnej, duchowej atmosfery w towarzystwie lokalnych mnichów i pielgrzymów, albo zachód słońca, gdy ciepłe światło pięknie podkreśla złotą kopułę stupy, a modlitewne flagi tańczą na wietrze. To także idealna pora, by usiąść w jednej z kawiarni lub restauracji z tarasem widokowym, jak np. Roadhouse Café i obserwować całe to magiczne widowisko z góry.

Gdzie spać w Katmandu?

Hyatt Regency Kathmandu

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spać w Katmandu, a po himalajskim trekkingu marzy Ci się prawdziwy relaks Hyatt Regency Kathmandu będzie strzałem w dziesiątkę. Ten przestronny, pięknie zaprojektowany hotel otoczony jest bujną zielenią, przypominającą dżunglę, a na miejscu czekają na Ciebie spa, sauna, siłownia i zewnętrzny basen. Hotel znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od Boudhanath Stupa, a jeśli zdecydujesz się na pokój z dostępem do Club Lounge – możesz podziwiać stupę bezpośrednio z okna. To miejsce, w którym naprawdę da się odpocząć.
Wnętrze hotelu Hyatt Regency z panoramą miasta w tle
Dziedziniec hotelu Hyatt Regency Kathmandu z rzeźbionymi drewnianymi kolumnami
Stupa Boudhanath o poranku, widziana przez okno luksusowego pokoju w Katmandu

Mila Hotel – nowoczesny hotel w Katmandu z widokiem na Monkey Temple

Stylowy taras widokowy w hotelu Mila w Katmandu – idealne miejsce na poranną kawę

Jeżeli szukasz spokojnego miejsca na nocleg w Katmandu, blisko Thamel i Durbar Square to Mila Hotel jest świetnym wybórem. Położony w cichej okolicy, ale wciąż zaledwie kilka minut spacerem od głównych atrakcji turystycznych. Z okien pokoi na najwyższych piętrach roztacza się piękny widok na Monkey Temple – zwłaszcza o świcie robi wrażenie! Na dachu hotelu znajduje się restauracja i bar Story, gdzie serwowane są pyszne dania kuchni azjatyckiej i orzeźwiające koktajle. Mila Hotel to idealna baza wypadowa, jeśli chcesz odkrywać Katmandu, a jednocześnie odpocząć w komfortowych warunkach.

Choć Katmandu kusi licznymi atrakcjami, nie zapominaj, że magia tego miasta kryje się też w drobnych momentach: rozmowie z lokalnym sprzedawcą, zapachu kadzideł, dźwiękach dzwonków i codziennym zgiełku ulic. Ten chaos ma swój rytm. Im bliżej go poznajesz, tym bardziej doceniasz jego piękno.

Jeśli ten post Ci się spodobał, koniecznie odwiedź mój instagram @travelbymonkey! Znajdziesz tam jeszcze więcej zdjęć i praktycznych porad o miejscach, które odwiedziłam. Obserwując mój profil, pomagasz mi dotrzeć do innych miłośników podróży. Dzięki za wsparcie! 😊
Grafika Pinterest (Pin) Kobieta z długimi blond włosami i czerwonym tiką na czole idzie przez teren świątyni Pashupatinath w Katmandu, ubrana w czerwoną koszulę w białe wzory; w tle widoczne są stupy i światło zachodzącego słońca.
Grafika Pinterest (Pin) Widok na kremację nad rzeką Bagmati w świątyni Pashupatinath w Katmandu, Nepal. Dym unosi się nad płonącym stosie pogrzebowym, wokół którego zgromadzeni są ludzie. Na pierwszym planie widać małpę spacerującą po murku.
Grafika na Pinterest (Pin) Kobieta z długimi blond włosami i czerwonym tiką na czole stoi przed stupą Swayambhunath (Monkey Temple) w Katmandu, Nepal. W tle widoczne są kolorowe flagi modlitewne, złota wieża świątyni oraz lokalni mieszkańcy i stragany z pamiątkami.
Kliknij serduszko jeśli spodobał Ci się ten post!

Jeżeli spodobał Ci się ten post to będzie mi  miło, jeżeli go polubisz, udostępnisz swoim znajomym na social mediach albo dodasz komentarz.

Możesz też do mnie napisać prywatną wiadomość, jeżeli masz jakieś pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym wpisie – chętnie pomogę.

Udostępnij:

Komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobne Posty