Gdzie Zobaczyć Nosacze Sundajskie na Borneo – 3 Najlepsze Miejsca

Każdy małpi fan, będąc na Borneo obowiązkowo musi zobaczyć Nosacze Sundajskie, które są endemicznym gatunkiem tej wyspy. Nosacze Sundajskie stały się niezwykle popularne w Polsce za sprawą memów. Większość osób właśnie z tego powodu kojarzy nosacze, znane powszechnie w Internecie jako “Janusze”.

Gdzie zobaczyć Nosacze Sundajskie na Borneo?

Będąc w malezyjskiej części Borneo mamy kilka opcji zobaczenia Nosaczy Sundajskich. Endemiczne małpy Borneo znajdziemy w Narodowym Parku Bako, w Sanktuarium Nosaczy Sundajskich Labuk Bay oraz podczas rejsu po rzece Kinabatangan.

Narodowy Park Bako

Narodowy Park Bako, jest super ciekawą propozycją ponieważ, można w nim nocować! Wystarczy wejść na stronę : https://ebooking.sarawak.gov.my/ i dokonać rezerwacji. Najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Lepsze pokoje, wyposażone w klimatyzację są rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Prawdopodobieństwo ich dostępności, próbując zarezerwować pobyt na ostatnią chwilę jest bardzo małe, dlatego zdecydowanie lepiej zaplanować pobyt w tym parku z wyprzedzeniem.
Samiec małpy nosacza sundajskiego oparty o drzewo na platformie B w sanktuarium Labuk Bay
Samiec Nosacza Sundajskiego
Samica nosacza sundajskiego wpatrzona w dal na platformie do karmienia w Malezji
Samica Nosacza Sundajskiego

Labuk Bay - Sanktuarium Nosaczy

Jeżeli masz bardzo ograniczony czas na Borneo i chcesz mieć pewność zobaczenia Nosaczy Sundajskich – to Sanktuarium Labuk Bay wydaje się najlepszą opcja. Należy mieć świadomość, że sanktuarium Labuk Bay mieści się na terenie plantacji palm olejowych i należy do tego samego właściciela co plantacja. Wizyta i obserwacja Nosaczy Sundajskich w tym sanktuarium polega na stawieniu się w porze karmienia na odpowiedniej platformie, dzięki czemu można podziwiać te zabawnie wyglądające małpy z bliska.
Na terenie sanktuarium znajdują się dwie takie platformy do karmienia: Platforma A oraz Platforma B.
Godziny KarmieniaPlatforma APlatforma B
9:3011:30
14:3016:30
W ramach biletu wstępu możemy odwiedzić wszystkie pory karmienia. Ja zdecydowanie polecam odwiedzenie platformy A i porannego karmienia o godzinie 9:30. Platforma A jest dużo bardziej malownicza, otoczona lasem namorzynowym. Stanowi ona kontrast do Platformy B, która mieści się przy budynku z pamiątkami, obok restauracji i parkingu.

Jakie są szanse na zobaczenie Nosaczy z bliska w Labuk Bay?

Największe szanse na zobaczenie Nosaczy w sanktuarium, mamy w porze suchej. W porze deszczowej, Nosacze Sundajskie nie narzekają na brak pożywienia w lesie. W dniu naszej wizyty, w porze deszczowej, Nosacze zjawiły się na platformie A o godzinie 9:30 , gdzie mogliśmy podziwiać małpy z bardzo bliskiej odległości. Żaden osobnik nie pojawił się o godzinie 11:30 na platformie B, pomimo usilnych prób i przywoływań pracowników sanktuarium.
Proboscis monkey samiec na tle bujnej dżungli
Profil śmiesznej małpy z memów nosacza sundajskiego
Twarz małpy Janusza z mema z dużym nosem na zielonym tle dżungli

Ile kosztuje wstęp do Labuk Bay - Sanktuarium Nosaczy?

Bilet wstępu do sanktuarium dla osoby dorosłej to koszt 60 MYR (ok. 61 PLN) natomiast koszt biletu dla dziecka do lat 12 to 30 MYR (ok.  31 PLN). Co więcej jeżeli chcemy robić zdjęcia, opłata za aparat na osobę to 10 MYR.

Czy zdecydowałabym się na odwiedzenie sanktuarium Labuk Bay po raz drugi?

Nie. Większość z nas jest świadoma problemu wycinki lasów deszczowych i sadzenia palm olejowych. Jednak dopiero tam na Borneo dociera do nas skala tego zjawiska. Jako osoba, która uwielbia małpy, przykro było mi obserwować Nosacze Sundajskie w takich okolicznościach. Oczywiście jest to niezapomniane przeżycie zobaczyć je z tak bliska, natomiast nie można tego porównać do trekkingu z gorylami, szympansami czy orangutanami. Trekingi na terenie parków narodowych cechują się tym, że człowiek nie ingeruje w życie zwierząt. Człowiek jest jedynie ich obserwatorem. W sanktuarium Labuk Bay pracownicy dokarmiają nie tylko nosacze, ale również langury/lutungi srebrzyste czy dzioborożce białobrzuche. Na platformie obok siebie możemy zobaczyć kilka samców Nosaczy, podczas gdy w naturalnym środowisku każda rodzina ma jednego samca alfę. Spotkanie tak wielu w jednym miejscu się nie zdarza. Jest to więc sztucznie wykreowana sytuacja. Odwiedzając to miejsce ma się trochę wrażenie jakbyśmy odwiedzali ZOO.
Samica langura srebrzystego z wtulonym w nią rudym młodym i zajadająca zieloną roślinę na Borneo
Silvery lutung z młodym
Dziobożerca białobrzuchy zjadający kawałki banana z ręki pracownika Labuk Bay
Oriental pied hornbill
Młody samiec małpy siedzący na drewnianej poręczy w ośrodku ochrony nosaczy
Proboscis monkey, młody samiec
Wiewiórka na drzewie na naturalnym środowisku
Borneo black-banded squirrel

Rejs po rzece Kinabatangan

Trzecią opcją zobaczenia Nosaczy jest rejs po rzece Kinabatangan. Rejs jest okazją do zobaczenia wielu gatunków małp w ich naturalnym środowisku. Oprócz Nosaczy, możemy podziwiać makaki krótko i długoogonowe oraz langury srebrzyste. Okolice rzeki Kinabatangan zamieszkują też orangutany i słonie pigmejskie, jednak niezwykle rzadko można je wypatrzeć z łódki. Całkiem prawdopodobnym jest natomiast to, że w czasie rejsu uda wam się zobaczyć krokodyle, a także przeróżne gatunki ptaków.

Ile kosztuje rejs po rzece Kinabatangan

Rejs zorganizował dla nas Anzar – przesympatyczny lokalny kierowca/przewodnik w okolicach Sandakan. Razem z dojazdem z Labuk Bay zapłaciliśmy 300 MYR (263 PLN) za osobę. Namiary na Anzara znalazłam w Internecie. Ustalenie szczegółów przebiegło bezproblemowo i sprawnie, więc jeżeli szukacie kierowcy w okolicach Sandakan i chcecie wesprzeć lokalną społeczność to zdecydowanie polecam Anzar’a.

Dane kontaktowe do Anzar’a lokalnego przewodnika:

Numer telefonu/WhatsApp:

(+60) 017-821-7605

e-mail: anzaruddin38@gmail.com

Trzy małpy makaki długoogonowe na drzewie w naturze
Long-tailed macaques
Pied hornbill na pniu drzewa widoczny z łódki w czasie rejsu po KInabatangan river
Oriental pied hornbill
małpy makaki krótkoogonowe w dżungli
Pig-tailed macaques

Jak się przygotować na rejs po rzece Kinabatangan

Wszystkie zwierzęta: małpy i ptaki, które można zobaczyć w czasie rejsu przesiadują w koronach drzew. Dlatego warto wziąć ze sobą małą podróżną lornetkę. Oczywiście z łódki zwierzęta też będą widoczne, ale lornetka na pewno się przyda. Jeżeli masz aparat z długim obiektywem to warto go ze sobą zabrać. Dodatkowo w porze deszczowej oprócz płaszcza/kurtki przeciwdeszczowej, warto zaopatrzeć się w osłonki od wilgoci na obiektyw, które uchronią aparat przed uszkodzeniem. Warto też zaopatrzeć się w repelenty na komary i inne owady, żeby w komfortowych warunkach cieszyć się rejsem.

Czy można odwiedzić Labuk Bay i rzekę Kinabatangan jednego dnia?

Tak. Jeżeli chcesz jednego dnia odwiedzić Labuk Bai i zrobić rejs po rzece Kinabatangan, musisz ograniczyć swoją wizytę w Sanktuarium Labuk Bay do porannych godzin karmienia. Na terenie sanktuarium znajduje się restauracja Palm Cafe, w której można zjeść w miarę smaczny posiłek i kupić świeże kokosy. Następnie wyruszyć w drogę do rzeki Kinabatangan, po której odbywają się rejsy w poszukiwaniu nie tylko nosaczy, ale także orangutanów. Zachęcam do kontaktu z Anzar’em, który na pewno pomoże zorganizować niezapomniany czas w Sandakan.

Gdzie spać w Sandakan?

Jeżeli szukasz noclegu w okolicach Sandakan, to polecam Sepilok Nature Lodge. Domki otoczone bujną roślinnością, położone są nad malowniczym stawem. Każdy domek wyposażony jest w hamak, który stanowi idealne miejsce na podziwianie wschodu słońca i latających nad stawem nietoperzy. Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Sepilok Orang Utan Rehabilitation Centre. Jeżeli zdecydujecie się na pobyt w Speilok Natural resort polecam spróbować ich pizze z pieca 🙂
Kliknij serduszko jeśli spodobał Ci się ten post!

Jeżeli spodobał Ci się ten post to będzie mi  miło, jeżeli go polubisz, udostępnisz swoim znajomym na social mediach albo dodasz komentarz.

Możesz też do mnie napisać prywatną wiadomość, jeżeli masz jakieś pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym wpisie – chętnie pomogę.

Udostępnij:

Komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobne Posty